Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Infolinia 900 - 1700 - 71 736 75 55

Przepisanie OC, czy konieczne? Kupiłem samochód z opłaconym OC. Czy muszę dokonywać zmian czy mogę jeździć na polisie zbywcy do końca okresu ubezpieczenia. Jak wygląda kwestia wypowiedzenia umowy OC?

Powyższa kwestia regulowana jest 2 ustawami - ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym oraz ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Odpowiednio mówią o tym artykuły 78 w ustawie Prawo o ruchu drogowym: "Art. 78. 1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. 1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. 2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o: 1) nabyciu lub zbyciu pojazdu; 2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym." oraz art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: "Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. 2. W razie nie wypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust.1, zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek." W związku z powyższym zbywca musi powiadomić zakład ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu i zmianie właściciela, a nabywca pojazdu zgłosić się do ubezpieczyciela w celu wypowiedzenia umowy lub przepisania jej. W praktyce bardzo często obydwie strony zaniedbują swoje obowiązki i nowonabywca często jeździ na polisie (z danymi) zbywcy, nie przerejestrowując nawet pojazdu, a przy końcu polisy zbywca otrzymuje informację o wznowieniu umowy. Radzę dokonać wszystkich formalności, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.


Autor: Karol Węgrzyniak
Powrót do listy
142585
1
5
5
6
1
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy